Čitate zbirku V
Istražujući dječja prava

Dio 2: Dodatne informacije


Read inside

1. Najčešće postavljana pitanja o konvenciji o dječjim pravima

Šta je to? Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima djeteta je međunarodni sporazum o ljudskim pravima koji se odnosi na mlade. Usvojila je Generalne skupština UN-a 1989. godine. Konvencija ima 41 član o pravima mladih ljudi, jedan …

Pročitajte više

2. Dječija prava – dio procesa razvoja ljudskih prava

Konvencija o pravima djeteta je najuniverzalnije prihvaćen instrument ljudskih prava u istoriji. Ratifikovale su je sve zemlje svijeta (osim dvije)  i stoga na jedinstven način stavlja djecu na centralno mjesto u potrazi za univerzalnom primjenom …

Pročitajte više

3. Kako su nastala dječija prava

 1945 Nakon drugog svjetskog rata, mnoge države u svijetu formirale su zajednicu – osnovale su UN, to jest Ujedinjene nacije. Htjele su da zajedno podrže mir i slobodu u svijetu. 10. December 1948 Na ovaj dan Ujedinjene nacije usvojile …

Pročitajte više

4. Dječja prava: iskustvo, upoznavanje i sprovođenje

Djeca ne samo da treba da znaju koja prava imaju, već treba da nauče kako da ih cijene i primjenjuju. Kako bi se ovo postiglo, škola mora ponuditi okvir koji dozvoljava učenicima da dobiju širok …

Pročitajte više

5. Pedagoški pristup: učenje na primjeru

Ovaj priručnik koristi klasični induktivni pristup nastavi, učenje kroz konkretne primjere. Proučavanjem ili kroz iskustvo jednog ili više primjera, učenici mogu shvatiti opšti, apstraktni princip ili steći uvid u nešto. Ovaj priručnik demonstrira tri koraka koje …

Pročitajte više

6. Učenje putem zadataka: propratno učenje

Cjeline su osmišljene kao mali projekti u kojima se učenici suočavaju sa problemima koji su tipični za projektni rad – povezivanje sa predmetom proučavanja, organizacija rada, komunikacija, poštovanje vremenskog okvira itd. Nalaženjem načina da se …

Pročitajte više

7. Nastava dječjih prava: ključna pitanja koja odlučuju o izboru nastavnih metoda

U ovom smo priručniku pokušali da opišemo male projekte za nastavu o dječijim pravima kako bi promovisali osnovni pristup – učenje zasnovano na izvršavanju zadatka, fokusirajući se na rješavanju problema, interaktivnoj nastavi koja je usmjerena …

Pročitajte više

8. „Ali to znači da imam pravo na odmor, zar ne?" - Dječija prava u učionici

Nastavnica Sadina Sierčić je pažljivo pripremi la učionicu.  Djeca sjede u grupama. Njihove klupe služe kao grupni stolovi, a na njih su stavljene velike koverte. Za jednim stolom su zečevi, za drugim medvjedi, a za …

Pročitajte više