Čitate zbirku VI
Podučavati demokratiju

Poglavlje 8 – Kako se nositi s konfliktima

V6_P79&99

Uvod

Ilustracija prikazuje dva mladića koji se svađaju. Mladići sjede nasuprot jedan drugome. Jedan mladić maše zastavicom, dok drugi stišće šaku i zube. Njihova kosa je podignuta, što daje protivnicima žestok zastrašujući izgled. Kad bi to bilo sve, očekivali bismo da će situacija eskalirati: dva mladića bi ustala i pribjegla fizičkom nasilju. Ali na slici je i drugi detalj: dva muškarca se rukuju, kao znak dogovora i kompromisa. Mladići samo razgovaraju – možda čak i viču jedan na drugoga – ali bez fizičkog nasilja.

Slika pokazuje šta se istovremeno dešava u svakodnevnom životu: ako zagovaramo svoje interese, stavove, vrijednosti, ponekad ćemo ući u konflikt. Kako bismo riješili takve konflikte, moramo biti sposobni i spremni da postignemo dogovor i kompromis. Rasprava na početku, označavanje najvećih razlika i nakon toga traženje dogovora i kompromisa čini proces konflikta poput udisanja i izdisanja.

Pod u obliku zvijezde takođe je simboličan. Dijelimo jednu zajednicu – na primjer našu planetu, našu porodicu, našu školu. Nemamo drugu. Stoga zavisimo jedni od drugih, pa učestvovanje u konfliktima i njihovo rješavanje mora biti zasnovano na zajedničkim principima i pravilima. Konflikt kao takav ne predstavlja ništa loše. Ljudska prava stvaraju pluralizam i nadmetanje interesa što povećava mogućnost konflikta. Kvalitetno rješavanje konflikta dovodi do harmonije, dok pokušaj suzbijanja konflikta autoritetom ili nepravednim rješenjem može dovesti do razdora u zajednici.

Rješavanje konflikta je, u određenoj mjeri, vještina koja se može naučiti. Ovo je samo jedan fokus vježbi u ovom poglavlju; one učenicima daju sredstva, strukturirane šeme postupanja za rješavanje konflikata i medijaciju. Drugo, pravično rješavanje konflikta takođe je važno, a očituje se u vrijednostima i kulturi konfliktnog ponašanja. Idealno bi bilo kad bi se konflikt riješio pobjeda-pobjeda situacijom. Ukoliko to nije moguće, moramo se pobrinuti da ne bude gubitnika, već da nađemo kompromis koji održava ravnotežu prednosti i nedostataka. Kada stvari sagledamo iz šire perspektive, potencijalni sudionici ne uključuju samo protivnike koji su direktno uključeni, već i cijelu zajednicu i okolinu kao cjelinu.


Read inside

Vježba 8.1. - Pobjeda-pobjeda rješenja
Vježba 8.2. – Strukturisani pristup rješavanju konflikta
Vježba 8.3. – Konflikti u porodici i s vršnjacima
Vježba 8.4. - Brainstorming o konfliktu i miru
Vježba 8.5. – Kipovi
Vježba 8.6. – Kazna naspran pozitivnog rješavanja konflikta
Vježba 8.7. – Manjine
Vježba 8.8. – Slike rata i mira